Pénz Kálmán Pénzügyi Blogja

Friss topikok

  • Jákoti: @Goldschmidt: Köszi a linket! Elolvastam a blog egyes cikkeit, szimpatikus amikről írnak. Különöse... (2018.03.23. 16:20) Az ETF előnyei és veszélyei

Címkék

Archívum

Élet a Brokernet után

2013.05.01. 01:40 Pénz Kálmán

A Brokernetnél annak idején én is beleugrottam a Shanghai Expressz kínai részvény őrületbe, persze a legrosszabkor, 2007 vége felé. Magyarország egyik leghíresebb pénzügyi blog alakja így szólt hozzám: „Beszéltem az elemzőinkkel, és azt mondták, hogy most egy pillanatnyi visszaesés történt, így most érdemes beszállni, amikor visszaestek a részvények”. Így szálltam be a legrosszabkor. Persze ezért csak magamat hibáztatom, a Brokernet két dologból él, új szerződések ésszerűtlen mértékű jutalékaiból, és az indokolatlan mennyiségű portfolióváltásból, amire sarkallják az ügyfeleket. Persze ez nem az ő hibájuk, hanem az ügyfélé, aki vakon másra bízza a pénzét.

Itt az én példám tanulságképpen:

hang sheng.png

A tanulság az, hogy akkor kell kiszállni, mikor mindenki beszáll, azaz a mánia fázisban. 2003-ban senki nem beszélt kínai részvényekről, 2007-ben pedig a csapból is a shanghai expressz folyt. Egyik ismerősöm még adni is akart 1 millió forintot, hogy rakjam be a számlámra, mert csak ezért nem akar 10 éves életbiztosítást kötni.

Megj: a shanghai expressz befektetési alap a Brokerneten keresztül az Aviva életbiztosítónál megkötött 10 éves adóelkerülő életbiztosítási fedőnevű terméken keresztül volt elérhető.

Az én esetemben egy év múlva betettem a következő 400 ezer forintos összeget óriási szerencsémre a legalacsonyabb ponton, majd egy két hónap múlva mégegyszer. Szóval amilyen felelőtlen voltam az elején, olyan szerencsém lett. Később még háromszor betettem ennyi összeget, szóval pont 2,4 milliót. 2011-ben Magyarországon voltam, és úgy döntöttem, hogy elhozom az összes pénzem, mivel külföldről nagyon nehéz bármit is intézni. Az összesen betett 2,4 millióval 2,9 milliónál kellett volna állnom jutalékok nélkül, mivel a pénz nagy részét alacsony árfolyamon tettem be, dehát a jó szolgáltatásnak ára van, így 2,4 milliónál álltam, eddig 17% jutalék 4 évre, ami annyira nem vészes. A szerződésem visszavásárlási értéke 1,9 millió forint volt, azaz 21%-ot levettek azért, mert igényt tartottam a saját pénzemre.

Mi a megoldás?

Az ügy tanulsága, hogy annyit kell spórolni a jutalékokon, amennyit, csak lehet. Ha évi 1% alá sikerül vinni a jutalékot, az nagyon jó. Bár senkit nem akarok kínai, orosz, brazil és indiai részvények vásárlására ösztönözni, pláne a világválság kicsúcsosodása előtt, tanulságképpen felsorolnék néhány lehetőséget, hogy hogyan lehet(ett volna) rengeteget spórolni a jutalékokon.

Bankszámlát kell nyitni interneten keresztül svájcban a Swissquote banknál (swissquote.ch), nincs számlanyitási és vezetési költség, nincs minimumösszeg. Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VWO) befektetési alapot kell venni, aminek 20 svájci frank a tranzakciós költsége a banknál, emellett a Vanguard levesz évi 0.20% költséget. Ez sehogyan se mérhető össze azzal a lehúzással, amit Magyarországon, és bárhol máshol bármelyik bank, vagy befeketetési bróker végez. További költség az egyszeri HUF -> CHF átváltás és visszaváltás, ez kb 1% kötséget jelent a bankközi árfolyamhoz képest. Ugyanakkor Svájcban nincs árfolyamnyereség adó, csak 35% osztalékadó.

A bejegyzés trackback címe:

https://penzkalman.blog.hu/api/trackback/id/tr755258848

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása